Evropský parlament udělal první krok k zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie

Evropský parlament udělal první krok k zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie

Evropská unie ve své rezoluci o humanitarní krizi v Jemenu, která byla přijata dne 25. února 2016 požaduje, aby Evropská komise projednala přijetí embarga na vývoz zbraní a dalšího vojenského materiálu do Saúdské Arábie. Její armáda totiž podle tohoto dokumentu porušuje humanitární právo v Jemenu. Evropský parlament tak vyzval i jednotlivé členské státy k zastavení vývozu zbrojního materiálu do Saúdské Arábie.

I přesto, že je přijatá rezoluce nezávazná, vývozem zbraní a vojenského materiálu do Saúdské Arábie členské státy EU nadále porušují nejen Společný postoj 2008/944/CFSP, ale také schválenou politiku Evropské unie vůči humanitární krizi v Jemenu.

Rezoluci přijal Evropský parlament 80 % většinou. I čeští europoslanci a europoslankyně hlasovali z většiny pro přijetí této rezoluce. Proti byl jen Petr Mach ze Svobodných, zdržel se Evžen Tošenovský z ODS, Jaromír Štětina z TOP09 nehlasoval a Jan Zahradil z ODS byl nepřítomen. Poslancům a poslankyním, kteří hlasovali pro přijetí rezoluce, jsme poslali dopis, v němž jsme vyjádřili naše poděkování a požádali je o vyvinutí tlaku na českou vládu. Požadujeme, aby již nedocházelo k dalším vývozům zbraní z České republiky do Saúdské Arábie.

Příloha:

Otevřený dopis ze dne 18. 3. 2016