Tisková zpráva NESEHNUTÍ, Social Watch Česká republika a Česko proti chudobě a nerovnostem ze dne 20. září 2018
Při příležitosti Mezinárodního dne míru 21. září volá nezisková organizace NESEHNUTÍ po zastavení vývozu zbraní z České republiky do Saúdské Arábie. Poukazuje na to, že k embargu už dříve vyzval Evropský parlament či expertní tým OSN. Důvodem jsou především válečné zločiny, které koalice vedená Saúdskou Arábií páchá v humanitární krizí zmítaném Jemenu. Kontrola vývozů českých zbraní je podle aktivistů a aktivistek nedostatečná a vede k porušování lidských práv a narušování míru ve světě.
Česká republika nadále podporuje konfliktní a násilné režimy dodávkami zbraní a dalšího válečného materiálu. A to navzdory tomu, že před třemi roky spolu s dalšími státy OSN přijala 17 Cílů udržitelného rozvoje. V nich patří mezi hlavní priority prosazování míru.
Za posledních pět let hodnota českých zbraní vyvezených do Saúdské Arábie dosáhla 144 milionů eur (3,6 miliard korun). A to přesto, že jsou v této zemi brutálně potlačována lidská práva. Panuje také podezření, že zbraně jsou dál prodávány povstaleckým skupinám v Sýrii, Libyi či Jemenu. Nejzávažnější je však obvinění Saúdské Arábie z páchání vojenských zločinů během občanské války v Jemenu. Od začátku v březnu 2015 kvůli ní zemřelo více jak 6 500 lidí a na osm milionů je ohroženo hladomorem. Evropský parlament vyzval k embargu na dodávky zbraní do Saúdské Arábie již v roce 2016. K přijetí embarga v srpnu tohoto roku vyzval také expertní tým OSN a v září 2016 i mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch.
„Existuje bezpočet důkazů, že Saúdská Arábie páchá v Jemenu válečné zločiny. Česká republika před nimi již nesmí zavírat oči. Je nutné okamžitě zastavit vývozy českých zbraní do Saúdské Arábie,“ komentuje situaci Peter Tkáč z NESEHNUTÍ.
To, že je kontrola vývozu zbraní z Česka nedostatečná, ukazuje také příklad českých houfnic a raketometů z holdingu Czechoslovak Group. Ty se dostaly až do Ázerbájdžánu, kam je ale Česká republika dle oficiálních statistik nikdy nevyvezla. Zbraně do Baku zřejmě putovaly přes Slovensko a Izrael. Přitom je povinností českých úřadů zajistit, že znají koncového uživatele zbraní. Pochyby budí také skutečnost, že statistiky, které ČR uvádí o vývozech zbraní a vojenského materiálu ve zprávě MPO a ve zprávě EU, nejsou v souladu. Hodnoty zbraní vyvezených v roce 2016 se liší u 14 cílových zemí.
„Úkol Ministerstva zahraničních věcí ČR je dbát na to, aby s přispěním českých zbraní nebyla ohrožována lidská práva ve světě. Bohužel v tomto úkolu hanebně selhává. Česká republika dále zásobuje zbraněmi země, které potlačují práva vlastního obyvatelstva, a regiony, kde se odehrávají ozbrojené konflikty. Trpí tím především civilní obyvatelstvo. České úřady by měly přestat podléhat tlaku zbrojařů. Lidská práva by měla být pro českou zahraniční politiku zásadnější než byznys,“ vyjádřila se Hana Zoor Svačinková z NESEHNUTÍ.
NESEHNUTÍ při příležitosti Mezinárodního dne míru 2018 vydává zprávu o vývozech zbraní z České republiky v roce 2017 „Zbrojením pro mír a stabilitu?“ Získáte v ní více informací o jednotlivých kauzách, vizuálně zpracovaná data i více o problematických bodech týkajících se militarismu.
Kontakty:
Peter Tkáč, NESEHNUTÍ, peter@nesehnuti.cz
Hana Zoor Svačinková, NESEHNUTÍ, hana.svacinkova@nesehnuti.cz
Stanislava Tomková, Česko proti chudobě a nerovnostem, tomkova.stana@gmail.com
Příloha:
Zbrojením pro mír a stabilitu? Zpráva NESEHNUTÍ o vývozech zbraní z České republiky v roce 2017. (pdf)