Zveme na Krvavé neděle (a úterý) v Bajkazylu

Zveme na Krvavé neděle (a úterý) v Bajkazylu

Zveme Vás na promítání s tematickými diskuzemi NESEHNUTÍ a NaZemi.

Co má celý filmový maraton společného? Přijďte se podívat na jedinečné dokumenty o tom, co se děje za hranicemi našich komfortních zón. Buďte si jisti, že poteče krev.

Od 10. 4. každou neděli (plus úterý) v Bajkazylu Brno vždy od 18:00.

Vstupné dobrovolné.

Neděle 10. 4. 2016, 18:00

Vražedná pole na Srí Lance (2013)

Téměř dvacet let bojů s tamilskými separatisty ukončila srílanská armádní ofenzíva v roce 2009. Co se od té doby v lavině krutých bojů, které trvaly 120 dnů, přihodilo? Jakou roli sehrála srílanská armáda v cíleném  bombardování a masových popravách civilního obyvatelstva v tehdy dokonce tzv. bezzásahové oblasti?

Podívejte se na výpovědi státních představitelů i na šokující svědectví a videonahrávky, které přináší důkazy o tom, co se tehdy opravdu dělo a co se snaží vláda Srí Lanky zpochybnit. Snímek byl pečlivě připravován po dobu dvou let, kdy se autoři snažili sesbírat co nejvíce záběrů a výpovědí svědků.

Po zveřejnění filmu se o situaci začaly zajímat vlády celého světa. Po vyšetřování OSN byla srílanská vláda obviněna z válečného zločinu a vážného porušování mezinárodního a lidských práv právě z poslední fáze bojů s tamilskými tygry. Ze sta tisíc obětí byla téměř polovina civilistů. Nutno dodat, že z hrubého porušování lidských práv byly nařknuty obě strany. Přijďte se podívat na syrový dokument o tom, co všechno je ještě v dnes možné.

Následuje úzce související debata s Petrem Tkáčem z organizace NESEHNUTÍ, který se mimo jiné dlouhodobě věnuje vývozu českých zbraní do nestabilních a autoritářských režimů v kampani Zbraně, nebo lidská práva?

Více na: http://zbrane.nesehnuti.cz/

Neděle 17. 4. 2016, 18:00

Úžasný Ázerbájdžán (2012)

Na první pohled ráj na zemi. „První islámská demokracie“, země již tradičně spojující východ se západem, kde díky zásobám ropy rostou mrakodrapy jako houby po dešti. Vazby na západ, ať již Evropu či Ameriku, bere země jako skvělou strategii a investici do budoucna. Kdo to celé řídí?

Sen o úžasném Ázerbájdžánu se rychle rozplývá svědectvími opozice (především novinářů a intelektuálů), která je silně zkoušena, zastrašována i vězněna vládou prezidenta Alijeva a která v některých případech hledá řešení bojem z exilu. Film je shrnutím všeho, co jste o této zemi, která za bohatstvím a prosperitou marně skrývá své autoritářské sklony, chtěli vědět.

Následuje debata se zástupci brněnské organizace NESEHNUTÍ, která se v rámci projektu Cesta iniciativy zabývá vytvářením zdravé občanské společnosti v zemi a zasazuje se o propuštění politických vězňů.

Více na www.cestainiciativy.cz

Neděle 24. 4. 2016, 18:00

Krev v mobilech (2010)

Že se Vás něco jako válka v Demokratické republice Kongo, kde zemřelo víc jakpět milionů lidí, netýká? Pokud používáte mobilní telefon, budete nejspíš překvapeni. Z omylu snadno vyvede skvělý dokumentární snímek dánského režiséra Franka Piasecki Poulsena.  Ten se musí ze Světového mobilního kongresu v Barceloně pro uspokojivé odpovědi na otázky o tom, co skrývá jeho telefon a zda kvůli jeho výrobě nebyla porušována základní lidská práva, vydat až do samého srdce Konga.

Co se děje v Bisii, jednom z největších místních dolů, kde je krev a smrt, dětská práce, korupce a prostituce nezletilých na denním pořádku? Těžba minerálů pro uspokojení světového trhu si tu vybírá krutou daň.

Abyste i Vy našeli odpovědi na své otázky, následovat bude debata s Petrem Marešem a Adamem Čajkou z brněnské neziskové organizace NaZemi, kde se do hloubky věnují tématům (a jejím řešením) jako je dětská a nucená práce a nebezpečné pracovní podmínky, skutečná cena elektroniky, kterou používáme, nízké mzdy a výkupní ceny a nespravedlivý mezinárodní obchod a fair trade.

Více na http://www.nazemi.cz/cs/elektronika nebo www.nazemi.cz

Úterý 26. 4. 201, 18:00

Dron (2014)

„Tento způsob války zdá se mi poněkud nešťastným.“

Způsob boje s nepřítelem se po dobu naší existence velmi proměnil. Na konci tohoto vývoje stojí drony – supermoderní bezpilotní letouny řízené z druhého konce světa, sloužící k eliminaci především teroristických skupin. Dnes je využívá hlavně americká armáda pod vedením CIA.

Jaké jsou ale vedlejší důsledky této války – jsou to jen počítačové hry? Snímek ukazuje zákulisí tohoto procesu a přibližuje, že tisíce obětí boje proti terorismu pocházejí z řad civilistů a jsou zabíjeny důsledkem nedostatku informací ze strany CIA.

Kdo má právo o těchto životech rozhodovat zmáčknutím jediného tlačítka? Přijďte se podívat na vlastní oči! Film sklidil úspěch diváků na loňském ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět  i na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Plakát v pdf ke všem promítáním ke stažení ZDE.