Odpověď ministerstva zahraničních věcí na náš otevřený dopis k Egyptu

Odpověď ministerstva zahraničních věcí na náš otevřený dopis k Egyptu

Nedávno jsme zaslali otevřený dopis [1] podepsaný dalšími 15 lidskoprávními organizacemi Ministerstvu průmyslu a obchodu a Ministerstvu zahraničních věcí s výzvou, aby zastavili vývoz pistolí a munice egyptské policii. Česká ministerstva jsme se tehdy snažili upozornit na zhoršující se situaci v ochraně lidských práv v této africké zemi a na zodpovědnost egyptské policie za masakr v srpnu minulého roku, při kterém zemřelo několik stovek lidí.

Z oslovených ministerstev odpovědělo jen Ministerstvo zahraničních věcí a my zveřejňujeme jeho odpověď [2] spolu s naším krátkým komentářem. Kritizovaný vývoz pistolí a munice se však mezitím už uskutečnil.

Vnímáme pozitivně fakt, že na náš dopis ministerstvo zahraničí vůbec odpovědělo, s obsahem dopisu už však nemůžeme být příliš spokojeni. Ministerstvo se vyhnulo odpovědím na naše otázky, z nichž hlavní byla ta, jaké má záruky, že české pistole nebudou v rukou egyptské policie zneužity k vnitřní represi. Ministerstvo se sice obhajuje tvrzením, že zohlednilo Společný postoj Rady EU 2008/944/SZBP [3], nevysvětluje však, jak se vypořádalo s druhým kritériem článku 2 tohoto dokumentu, na který jsme v otevřeném dopise upozorňovali. V daném kritériu se doslova píše, že členské státy EU:

„zamítnou vývozní licenci, jestliže existuje zřejmé riziko, že vojenské technologie nebo vojenský materiál, které mají být vyvezeny, mohou být použity pro vnitřní represi“:

Ze zpráv mezinárodních lidskoprávních organizací citovaných v našem dopise [1] přitom vyplývá, že riziko zneužití českých zbraní pro vnitřní represi je více než velké. Špatný stav lidských práv v Egyptě přiznala paradoxně i Česká republika v dopise podepsaném na půdě Rady OSN pro lidská práva v únoru tohoto roku [4], tedy v době, kdy se v médiích objevila informace o tom, že ČR povolila vývoz pistolí do Egypta.

 

 

Víc ke kauze českách zbraní pro Egypt si můžete přečíst zde. 

 

Poznámky:

[1] Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze dne 16. 4. 2014: Zastavte vývoz zbraní do Egypta, vyzvaly evropské organizace české ministry

[2] Odpověď MZV (PDF, 210 kB)

[3] Společný postoj Rady EU 2008/944/SZBP

[4] Permanent Mission to the UN in Geneva, Ministry of Foreign Affairs of Denmark: Denmark and 26 other countries addresses human rights situation in Egypt at HRC25

[5] iDNES.cz: Česká zbrojovka vyhrála obří tendr v Egyptě, dodá tam 50 tisíc pistolí

[6] Stanovisko rady Evropské unie k Egyptu ze dne 21. srpna

 

Foto: Ludek: Cerninsky palac. Licence CC BY-SA 3.0