Díky Googlu, který vytvořil přehlednou interaktivní mapu světového obchodu se zbraněmi, teď můžeme snadno zjistit, jak si v této aktivitě stojíme oproti ostatním státům. Jedná se pouze o obchod s pěchotními zbraněmi a municí, přesto se Česká republika nemusí za objem svého vývozu stydět ani před nejvýznamnějšími exportéry. Nebo ano?
Ve vývozu zbraní zaujímá Česko jedno z předních míst. České firmy vyvážejí své výrobky do desítek zemí na všech světových kontinentech. O které země se přesně jedná a kolik české firmy inkasují se můžete podívat v interaktivní mapě Google.
Google vytvořil působivou interaktivní mapu celosvětového obchodu se zbraněmi v letech 1992 až 2010. Vyplývá z ní, že jeho objem stále narůstá.
Česko si v tomto ohledu vůbec nevede „špatně“ – v roce 2010 předčilo ve vývozu zbraní všechny východoevropské státy s výjimkou Ruska. Jeho export dosáhl hodnoty 60 566 689 dolarů, což je zhruba stejná suma, jako v případě Velké Británie nebo Švédska.
Mapa zobrazuje pouze obchod s lehkými a pěchotními zbraněmi a municí. Google definuje pěchotní zbraně jako zbraně pro individuální použití, lehké zbraně pak jako takové, které většinou vyžadují obsluhu dvou až tří osob.
„Tři čtvrtiny pěchotních zbraní na světě jsou v rukou civilistů. Jedná se o více než 650 milionů zbraní,“ píše se na blogu Google, na němž byla interaktivní mapa zveřejněna.
Dovoz zbraní do USA se zvýšil trojnásobně. Německo vyvezlo v roce 2010 lehké zbraně za 303 milionů dolarů a Spojené státy za 606 milonů. Indie a Čína v tomto ohledu zaostávají. Indie vyvezla v hodnotě 2 milionů dolarů a Čína v hodnotě 55 milionů.
Pěchotní a lehké zbraně mají na svědomí 60 procent všech násilných úmrtí na světě. Obchod s nimi se pohybuje v řádu miliard dolarů.
Z tabulek vyplývá, že tento obchod se rychle rozvíjí a má narůstající trend. Spojené státy například v roce 1992 importovaly zbraně v hodnotě 272 milionů dolarů, avšak v roce 2010 se již jednalo o 955 milionů. K sestavení interaktivní mapy světa použili vývojáři více než milion dat shromážděný z 250 zemí světa, které poskytl Institut mírového výzkumu v Oslu. V interaktivní mapě můžeme mimo jiné vyčíst informace o tom, kam který stát vyvezl své zbraně a odkud je naopak dovezl. Dále je zde uvedeno kolik jednotliví vývozci inkasovali a kolik naopak státy za zbraně zaplatily.
Údaje uvedené ve výzkumu nelze považovat za naprosto přesné, protože některé země jako Čína, KLDR nebo Írán nejsou příliš důsledné v poskytování podkladů pro Institut mírového výzkumu.
více zde: