palba.cz: Česko-Slovenský zbrojní průmysl

palba.cz: Česko-Slovenský zbrojní průmysl

Přepis rozhovoru z MF Dnes:

„Zbrojařské obchody se chystají dlouho dopředu“

Datum: 3.2.2012 Autor: Radek Bartoníček Zdroj: Mladá fronta DNES Rubrika: Kraj Zlínský Strana: 03

Radoslav Moravec je třináctým rokem generálním ředitelem Zevety Bojkovice, která má téměř 500 zaměstnanců. Původním povoláním projektant přišel do Bojkovic z Krnova.
Desítky let to bývalo ocelové srdce země. Bojkovice, Uherský Brod, Slavičín, Dubnica
nad Váhom. Co město, to silná zbrojovka.

Po roce 1989 ovšem nastal pád. Zeveta Bojkovice se dokonce ocitla v roce 1996 v konkurzu, a tak když do ní čtyři roky poté přicházel nový šéf Radoslav Moravec, byla ve velkém útlumu.

„Ty časy jsou dnes naštěstí pryč. Jsem přesvědčený, že se nemusíme stydět za to, co jsme v posledních letech dokázali,“ tvrdí generální ředitel firmy.

* Co jste udělal jako první, když jste Zevetu v roce 2000 převzal?

Startovací pozici jsem měl hodně zajímavou. Nebyla tady moc žádná výroba, fakticky jsem musel výrobu pořádně rozjet. Navíc jsme první dva roky spláceli dluhy, které byly i na sociálním a zdravotním pojištění, na účtech jsme peníze neměli. Začátky byly velmi těžké.

* Zeveta byla mocnou firmou díky speciální vojenské výrobě. Existuje tady ještě tato
výroba?

Existuje nadále, ale s minulostí to nelze srovnávat. Firmu jsme rozdělili do dvou dceřiných společností a ta, která se zabývá speciální výrobou, má kolem padesáti zaměstnanců.

* Zdá se mi, že lidé tady na dřívější dobu hodně vzpomínají a často mluví o tom, jaké
to byly pro Zevetu slavné časy. Je to tak?

Jeden kolega mně vyprávěl, jak přednášel v USA. Sál hučel a přítomní si mysleli, co jim Češi můžou říkat o výrobě zbraní. V okamžiku, kdy zaznělo, že v bývalém Československu jsme například vyrobili přes 20 tisíc vozů bojové pěchoty a ještě víc tanků, tak sál ztichl. Takže se nemůžeme divit, že tady na Bojkovicku brali těžce rozhodnutí vedení země skončit po roce 1989 s vojenskou výrobou. Dnes se v tomto státě, který byl „zbrojovkou Evropy“, nedá odlít ani obyčejná hlavňová ocel.

* Co vyrábíte ve speciální výrobě?

Především pyrotechnické výrobky, například klamné cíle, tedy dýmové granáty, které dokážou maskovat cíle. Taky jsme hodně investovali do vývoje a kromě české armády dodali například protitankové zbraně do Mexika nebo Polska a rýsují se nám některé obchody v Asii. Vyrábíme i klasické granáty.

* Je v dnešní době například o granáty a pyrotechnické výrobky zájem? A kde?

V tomto byznysu je jeden problém: obchody se připravují poměrně dlouho a může se stát, že jeden rok prodáváte dobře, vyděláte peníze a z nich pak musíte dva tři roky žít. Proto je důležité, že jsme firmu rozdělili na dvě společnosti a víme tak, co nás civilní a speciální výroba stojí. Když civilní výroba jede, dokáže svým výsledkem udržet speciální výrobu.

* Má speciální výroba perspektivu?

Určitě ano. Bezpečnostní situace ve světě není dobrá a my jsme jedna z posledních muničních firem v tomto státě, která dělá ruční granáty, různé zapalovače, pyrotechnické výrobky a další. Speciální výroba tedy je a bude nedílnou složkou naší firmy. Prodej těchto výrobků se ale v průběhu času hrozně mění, získat velkou zakázku trvá dlouho, a nelze tedy z tohoto pohledu něco příliš plánovat. Jsou roky, kdy civil speciální výrobě pomáhá, a byly roky, kdy bychom bez zisků ve speciální výrobě nemohli modernizovat civilní výrobu.

* Firma ale stojí do určité míry na civilní výrobě.

Civilní výrobu má na starosti dceřiná společnost Zeveta Machinery, která má kolem 400 zaměstnanců a vyrábí hlavně výlisky pro automobilový průmysl. Rovněž vyrábíme kryty filtrů pro stavební stroje, krabice průmyslových plynoměrů a různé obráběné a svařované součásti podle přání zákazníků. Loni jsme měli obrat necelé půl miliardy korun, což je jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

* Vy ale nemáte na starosti „pouze“ Zevetu, je to tak?

Jsem ještě předsedou představenstva Kovoprojekty Brno a předsedou dozorčí rady Strojosvitu Krnov. Své dnešní zkušenosti jsem hodně získával právě ve Strojosvitu, kde jsem začínal jako projektant, poté jsem byl šéfem konstrukce a technickým ředitelem.

* Jakým způsobem tři firmy na třech různých místech řídíte?

Musím svůj čas dělit. V průběhu týdne se snažím být alespoň jeden den v každé firmě. Samozřejmě čas si přizpůsobuji podle toho, čím daná firma žije a jaké problémy je nutno řešit.

* Vzhledem k cestování asi náš region moc neznáte.

Během roku čas nemám, ale například v létě jsme s rodinou prošli mnohá místa, byli jsme na Buchlově, v Kroměříži, na Lopeníku, jsem člověk, který se snaží věnovat turistice.

* A jaký je váš hlavní koníček?

Byla to modelařina, létal jsem rovněž na větroních. Teď občas řeknu kamarádovi a ten mě sveze v letadle jako „pytel“. Navíc se mi už dělá stůl, protože se chci vrátit k modelařině. No a také se snažím stíhat všechny práce kolem našeho domku a zahrady.

* V Zevetě jste třináctý rok, což není až tak málo. Neplánujete nějakou změnu?

Věřím, že Zeveta může jít stále nahoru, a rád bych u toho byl. Chtěl bych pomoci tomu, aby se nám rozjednané obchody, zejména ty ve speciální výrobě, povedly. Pokud se tak stane, Zeveta na tom bude dobře. Jsme k tomu velmi blízko.

***

Dnes se v tomto státě, který byl „zbrojovkou Evropy“, nedá odlít ani obyčejná hlavňová ocel. »

FAKTA Zeveta Bojkovice Firma loni slavila 75 let existence. Založil ji Vítězslav Kyšer, který byl v roce 1943 nacisty popraven za to, že pomáhal rodinám důstojníků, kteří odešli za hranice. Po roce 1945 stát firmu znárodnil, v roce 1996 se ocitla v konkurzu. Majoritním majitelem je ZB Holding a.s., který Zevetu odkoupil v roce 1997 od správce konkurzní podstaty. Firma je rozdělena na dvě dceřiné společnosti: Zevetu Machinery a Zevetu Communition, v nichž pracuje téměř 500 lidí.

______________________________________________________________________

převzato z: palba.cz