Síť evropských nevládních organizací zveřejnila zprávu o pochybných praktikách při vývozu zbraní z členských států EU, včetně ČR. Zpráva mluví o korupci, prodeji zbraní porušovatelům lidských práv či exportech podporujících konflikty v rozvojovém světě.
Země EU se často pyšní, že vedou globální tlak na podporu kontroly obchodu s konvenčními zbraněmi, ale důkazy napovídají, že nejsou schopné držet se pravidel, které přijaly. Mezi tyto pravidla například patří, že vláda musí odmítnout povolení vývozu zbrojního vybavení tam, kde by mohlo přispět k porušování lidských práv, porušení mezinárodního humanitárního práva, nebo by mohlo podkopat mír, bezpečnost či udržitelný rozvoj.
Zveřejněná zpráva ale naznačuje, že některé země EU věří v ekonomické a politické výhody velkých zbrojních zakázek a ve své národní legislativě pravidla EU obcházejí. EU se (hodnoceno dle praxe) není schopná dohodnout na ani tom, co je vlastně odpovědný export zbraní. Např:
- Německo stále dodává ponorky a další námořní vybavení Izraeli, navzdory tomu,že toto vybavení je používáno k námořním blokádám Gazy a navzdory podezření, že ponorky ponesou izraelský jaderný arsenál.
- Česká republika, Slovensko a Velká Británie prodávaly zbraně Srí Lance v období eskalujícím až do otevřené války proti Tamilským Tigrům v roce 2009 přesto, že bylo jasné, že tyto zbraně přispívají k podněcování konfliktu.
- Ve stejném období kdy EU uvalila embargo na prodej zbraní kolumbijské vládě, se několik zemí EU, především Belgie, Bulharsko a Německo jalo prodávat tzv. malé zbraně do různých zemí Střední a Jižní Ameriky. Ty pak byly dodány nestátním ozbrojeným skupinám zapojeným do kolumbijského konfliktu.
- Lodní dopravci z EU se také podíleli na převozech ukrajinských tanků do Keni, ačkoliv minimálně Německo v té době vědělo, že jejich konečnou destinací je Jižní Súdán, na který je uvaleno mezinárodní embargo na dovoz zbraní.
V roce 2003 byl zisk z celosvětového vývozu zbraní 19 miliard dolarů. Tato mapa ukazuje prodeje konvenčních zbraní včetně lodí, letadel, děl, obrněných vozidel atd. Malé zbraně a munice nejsou zahrnuty. Zdroj: worldmapper.org
Srovnej s následující mapou, která ukazuje naopak kdo nejvíc zbraně kupuje. Zdroj: worldmapper.org
_________________________________________________________________
Převzato z:
reporti.net