STOP IDET 2017

Na Brněnském výstavišti proběhne ve dnech od 31. května do 2. června 2017 další zbrojařský veletrh IDET. Ten je místem, kde se domlouvají obchody se zbraněmi, které pak míří do celého světa. Jen v roce 2015 byl z ČR vyvezen vojenský materiál za celkem 15 miliard korun, z toho šlo 53% do nesvobodných zemí. Zbraně konflikty prodlužují a v rukou diktátorů vedou k vyšší represi. Veletrhu IDET se tradičně účastní delegace ze zemí, které jsou z pohledu lidských práv značně problematické. V roce 2015 se účastnily například delegace Saúdské Arábie, Egypta nebo Íránu.

Od konce roku 2016 je Statutární město Brno 100% vlastníkem společnosti Veletrhy Brno (BVV), která je pořadatelem veletrhu IDET. Město Brno by se mělo zasazovat o odpovědnou zahraniční politiku ČR. Požadujeme zrušení veletrhu IDET, na němž jsou domlouvány obchody se zbraněmi do oblastí autoritářských režimů nebo ozbrojených konfliktů, což je v rozporu se závazky ČR. Jsme přesvědčeni, že válka začíná tady.

Otevřený dopis brněnskému zastupitelstvu můžete podepsat na stránce www.stopidet.cz.

Jsme součástí neformální skupiny dobrovolníků a dobrovolnic "STOP IDET". Zasazujeme se o mírové řešení konfliktů nenásilnou cestou, proto nechceme české zbraně v rukou diktátorů. Jde nám o odpovědnou zahraniční politiku ČR, která neumožní zneužívání vojenské techniky k porušování lidských práv kdekoliv na světě. Požadujeme, aby se město Brno, které je vlastníkem pořádající společnosti Brněnské veletrhy, zasazovalo o odpovědnou zahraniční politiku ČR. Požadujeme zrušení veletrhu IDET, protože jsou tam domlouvány obchody se zbraněmi do zemí s diktátorskými režimy a probíhajícími ozbrojenými konflikty.

Tisková zpráva ze dne 16. 5. 2017.

Tisková zpráva ze dne 30. 5. 2017.

 

Dále k tématu

Zbraně pod kontrolou War Resisters' International